Tuesday, July 24, 2012

Bulk It UP!

For some reason, the title of this made me giggle-- I picture a buffed-up weight lifting muscle-man. Kinda funny! :)

Anyway... that is COMPLETELY off topic!

Buying in bulk. Is it worth it? WELL... that's kind of a loaded question. Yes. No. It just depends! :)

So here's my thoughts--

Corey and I have a membership to Sam's Club. We first bought it before we were married and when Tate was just a little peanut. At that time, you could buy a "premier" or whatever it's called membership for $100 and then get a $100 travel voucher towards a travel package from Sam's. There was also the basic $40 membership. Since Core and I were engaged and knew we'd want to have some sort of mini-honeymood, we signed up for the $100 version, knowing that we'd likely get our investment back. PLUS, they do say you can reduce to the $40 version and get the $60 difference at any time. It made complete sense. AND what's even better, is we did use it! :) We had an absolute AMAZING honeymood in San Antonio, Texas, that only cost around $700 with the voucher (not costing the food once we got there-- but that's it!)!!! Quite the bargain, and totally worth it!

Corey and I at the Riverwalk-- our hotel was right on it! SO beautiful!
P.S. We paid in cash too-- such a good decision! :)

Unfortunately, Sam's no longer has that option, or trust me, we'd go for it EVERY SINGLE TIME!!!

But, as I said, we do still have a membership. The $40 version. Why? Well, because we can buy enough diapers to last Tate around (and now that we're sorta potty training him, more than) a month for $40 instead of spending that amount on a two week supply. Plus, while we're there, we can buy corn dogs (for anybody who knows us, they know we love corn dogs-- we had them as an option to eat at our wedding and don't care if it's hillbilly-- it's us!) in bulk and CHEAP, toilet paper (their toilet paper is without a doubt the best EVER and it's SO stinking cheap. We spend SO little on it and it lasts FOREVER!), granola bars (I eat one every morning on the way to work for breakfast!), and other odds and ends. Typically speaking, our bill ends up being around $90 for food that will last us over a month, diapers that last about a month, and toilet paper that lasts three months. Not too shabby.

HOWEVER, if it wasn't for Tate's diapers, it probably wouldn't be worth it. And as much as I hate saying good-bye to unlimted corn dogs for the month, when Tate is finally potty trained (as long as there isn't a Baby Herendeen already!) we'll probably not renew our membership.

Pretty much, the point of it all is that it may be worth it for you. It may not. Make sure you take into consideration your membership fee, your cost of items, and the gas it takes to get there too. For us, Fort Wayne is the closest Sam's, and that's an hour away. If the savings weren't so big, it might not be worth it. Also, take into consideration what's going on in your life. For Corey and I, it was MEGA worth it when we got married-- we bought the majority of food foor our wedding from Sam's, as well as the paper products. We saved a LOT. There's things like that you have to factor in and make sure you're getting the best deal.

And, as a side note, you MUST use cash or debit card when buying at Sam's. I think it's awesome... I'm not a big fan of debt (thank you, Dave Ramsey!) and appreciate them stopping me from being tempted, especially when I can buy SO much for SO little! :)

Anyway... that's my opinion on it-- use your brain and remember that SOMETIMES it's worth it... and sometimes not!

No comments:

Post a Comment